Anasayfa  |  Hakkımızda  |  Tıbbi Birimler  |  Doktorlarımız  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Hasta ve Ziyaretçiler  |  Greenlight  |  İletişim ve Ulaşım

Video
Galeri

 

 

Sağlık Rehberi
 
 

Yeni
Doğanlar


 

Greenlight
Nedir
Taş Kırma Ünitesi (ESWL)
BÖBREK VE İDRAR YOLLARI TAŞ KIRMA ÜNİTESİ (ESWL)

Böbrek ve İdrar Yolları Taş Kırma ESWL (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy - Vücut dışından şok dalgalarıyla taş kırma) günümüzde böbrek taşlarının tedavisinde en sık ve güvenle kullanılan tedavi yöntemidir. Bu yöntem vücut dışından gönderilen şok dalgalarının taşa çarparak onu kırması esasına dayanan ve açık cerrahinin aksine çevre dokulara zarar vermeden çalışır. Açık cerrahi operasyonlara gerek bırakmadan taşlar kum taneleri gibi parçalanırlar ve idrarla kolaylıkla atılabilecek hal alırlar. ESWL böbrek taşlarının cerrahiye gerek kalmadan ortadan kaldırılmasına olanak sağlayan, cerrahiye göre daha konforlu, daha risksiz ve daha ucuz bir tedavi yöntemidir. İstirahat dönemi cerrahiyle kıyaslanmayacak derecede kısadır.

ESWL İle Böbrek Taşları Nasıl Kırılır?

ESWL (taş kırma) cihazları yüksek basınçlı şok dalgaları üretirler. Bu şok dalgaları hastanın cildine iletildikten sonra hastanın yumuşak dokularından zarar vermeden geçerler. Böbreği de geçen şok dalgaları ultrason yardımı ile odaklandırıldıkları yani hedeflendirildikleri böbrek taşına çarparlar. Taş sınırında enerji açığa çıkar ve bu taşı genleştirir ve bu da taşın kenarlarında küçük çatlamalara sebep olur. Tekrarlanan şok dalgalarının sonucunda taş böbreklerden çıkıp, üreterlerden kolaylıkla geçebilecek ve idrarla rahatlıkla atılabilecek boyutta küçük parçalar haline ufalanmış olur, böylece cerrahi müdahaleye gerek kalmadan taş vücut dışına atılmış olmaktadır. Uygulamaya girmesini takiben son 25 yıllık süre içerisinde yapılan çalışmalar şok dalga uygulamasının böbrekler üzerine önemli ve kalıcı bir etkisinin olmadığını göstermiş olup, bu yöntem böbrek ve idrar yolunda yer alan taşların tedavisinde hem çocuklar hem de erişkin hastalarda güvenle uygulanmaktadır.

ESWL'nin avantajları nelerdir?

    Etkili ve güvenlidir.
    Cerrahiye gerek bırakmadan tedavi sağlar.
    Hastanede yatmayı gerektirmez.
    Vücutta yara oluşturmadan tedavi eder.
    İyileşme süresi çok kısadır.
    Deri tümörleri
    Etkinliği milyonlarca insan üzerinde gösterilmiştir.

Özel Dr. Tahsin Özbek Tıp Merkezinde Taş Kırma Tedavisi Taş Kırma Bölüm Sorumlusu Üroloji Uzmanları Op.Dr.Serdar Özbek ve Op.Dr.Serhan Tunçay gözetiminde, tecrübeleri uzun yıllara dayanan teknisyenler tarafından başarılı ve güvenli bir biçimde uygulanmaktadır.


Bölüm Doktorlarımız
   
     

Kurumsal

Yönetim Kurulu
Yönetim (İdare)
Basında Çıkanlar
İnsan Kaynakları
İletişim

Hesaplayıcılar

Gebelik Günleri Hesaplayıcı
Gebelik Haftası Hesaplayıcı
Aşı Takvimi Hesaplayıcı
Kilo Alımı ve Hesaplayıcısı
Vücut Kütle İndeksi

Bize Ulaşın

İletişim
Laboratuvar Sonuçları
Ziyaretçi Görüşleri
Hasta Hakları
Çalışan Görüşleri
Hastane

Site İstatistikleri

Bugün :
100 Ziyaretçi / 122 Görüntüleme

2013 itibariyle Toplam :
1213731 Ziyaretçi
Anasayfa    Hakkımızda    Tıbbi Birimler    Doktorlarımız    Anlaşmalı Kurumlar    Hasta ve Ziyaretçiler    Greenlight    İletişim
 Kocaeli Bilişim
 
Özel Dr. Tahsin Özbek Tıp Merkezi